» » Що таке судовий збір і які зміни щодо його сплати з 1 вересня 2015 року

 
Ця тема носить загальний ознайомчий характер і не для професійних правознавців, які зуби з`їли з цього питання.
Ми живемо в доволі цивілізованому суспільстві, тому захист своїх прав часто довіряємо не своїм кулакам та зубам, а державним інститутам, зокрема судам.
       В наш прекрасний технологічний вік вже кожен має можливість «витягнути» будь-яку необхідну інформацію з Інтернету. Актуальний жарт: ми йдемо до лікаря, щоб дізнатися назву хвороби, а потім дізнаємося з Інтернету як її лікувати.
Тому, в своїй практиці юристи нерідко зустрічаються з випадками коли люди звертаються до суду з позовними заявами, зразки яких самостійно відшукали у веб-просторі. Це економить людям кошти на послугах правників. Іноді навіть здається, що відходять ті часи, коли потрібно платити «стряпчому» за складання будь-якої «бумаги» до суду.
Звичайно, складні питання все-таки потребують звернення до професіоналів, проте розглянемо випадок, коли ми самостійно підготували позов та звертаємося до суду. 
І так, душу гріє думка, що кошти на юристові зекономлені і ми несемо позовну заяву із копіями документів, які підтверджують, що за нами правда, до суворих, але справедливих служителів Феміди. 
На цьому етапі якраз і з`являється він – судовий збір.
З давніх часів люди шукали захисту свого права чи то в князя чи то в царя, громади, віче. Тому, держави змушені були нести тягар утримання таких інститутів як суди. Питання щодо їхнього фінансування вирішувалося по різному. Наприклад, в стародавній Греції, в місті-державі Афіни, судова система фінансувалась за рахунок коштів міського (державного бюджету). 
В нашій державі законодавство передбачає утримання судової влади за рахунок коштів Державного бюджету, проте законодавець прозоро натякає:
якщо ти звернувся до Феміди за допомогою, тобто бажаєш набути якісь майнові або немайнові права, то плати, що б ця примхлива богиня Правосуддя могла себе забезпечити всім необхідним для здійснення своєї діяльності. Люди завжди приносили богам жертву. 
Однак, судовий збір це не жертва богам, а кошти, які платить до державного бюджету людина, яка звернулась до суду із позовною заявою. І, як ми всі розуміємо, ці кошти ідуть виключно на утримання та розвиток судової системи України. 

Хто платить? 

За загальним правилом, судовий збір платить той хто звернувся із заявою до суду. За результатами розгляду справи, обов’язок сплатити судовий збір перекладається на сторону, яка «програла» справу.

Коли платити?

Правило: не заплатиш – не поїдеш. Принесли ми позовну заяву в суд - віддаємо секретарю квитанцію, яка підтверджує сплату судового збору. Якщо не віддаємо квитанцію - секретар віддає нам нашу позовну заяву.
Законом України «Про судовий збір» (ст.8) надано право судам відстрочувати, розстрочувати термін сплати збору до винесення рішення по справі. Також, суд може зменшити розмір судового збору. Підставою для вищевказаного є незадовільний майновий стан сторони.

Кому платити?
Знову на допомогу до інтернет-ресурсів. На офіційному порталі Феміди - «Судова влада» є прекрасний функціонал, який дозволяє сформувати квитанцію про сплату із назвою необхідного нам суду, його рахунками, самостійним розрахунком розміру судового збору. Роздрукувавши квитанцію, ми подаємо її в будь-яку банківську установу і сплачуємо по вказаним в ній реквізитам.

Скільки грошей потрібно віддати?
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі – так каже закон.
Розмір судового збору різниться залежності до якого суду ви звертаєтесть з позовом: 
-загальної юрисдикції – спори спадкування, аліменти, розлучення, визнання прав власності тощо;
-адміністративного – спори з державними органами влади;
-господарського – спори між суб’єктами господарювання.

Розглянемо наш випадок - ми звичайні громадяни із звичайними життєвими проблемами і нам пряма дорога в районний суд загальної юрисдикції.
Тому, якщо наш позов майнового характеру (наприклад визнаємо право власності на майно - будинок вартістю 100 000 грн.), то ми сьогодні повинні сплатити судовий збір у розмірі 1% від вартості будинку – тобто 1000 грн. 
Якщо б вартість будинку була 1000 грн., то хитрий законодавець зазначив, що розмір судового збору не може бути меншим 0,2 розміру мінімальної заробітної плати ( 1218 х 0.2= 243,6 грн).
Якщо б вартість будинку була 1000 000 грн., то законодавець на сторожі майна товстосумів - судовий збір не може бути більшим 3 розмірів мінімальної заробітної плати – 3654 грн. на сьогодні.
Як ми розуміємо, вартість майна не можна визначати на «глазок», а потрібно підтвердити судді доказами, зокрема, висновком оцінювача нерухомості.
Позовна заява немайнового характеру (наприклад визнання державного акта на право приватної власності на земельну ділянку недійсним тощо) розраховує на судовий збір в розмірі 0,2 мінімального розміру заробітної плати (на сьогодні – 1218х0,2=243,6 грн.). Розмір судового збору за позовну заяву про розірвання шлюбу такий же. 

Не будемо деталізувати розміри судового збору на сьогоднішній день, так як нас всіх ждуть зміни з 1 вересня 2015 року. Звичайно, майже всі вони у бік збільшення відшкодувань судовій владі. Очевидно, державні нормотворці таким чином намагаються збільшити грошовий потік у палати Феміди і за рахунок підвищення заробітків суддів побороти основного ворога будь-якої державності – корупцію. Звичайно, потрібні кошти і на адміністративні, господарські, технічні витрати. Достеменні кошториси та розрахунки ми з вами не вивчали, однак здається, що держава трішечки дала кпину більшості своїх громадян, так як звернутись до суду тепер розвага не для бідних.

Скільки платимо із 1 вересня 2015 року за звернення до судів загальної юрисдикції?
1. За подання до суду:
1) позовної заяви майнового характеру, яка подана:
фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати
2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана:
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 розмір мінімальної заробітної плати
фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати
3) позовної заяви:
про розірвання шлюбу 0,4 розміру мінімальної заробітної плати
про поділ майна при розірванні шлюбу 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати
4) заяви про видачу судового наказу; заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз’яснення судового рішення, які подано:
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 0,5 розміру мінімальної заробітної плати
фізичною особою 0,2 розміру мінімальної заробітної плати
5) позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, а саме:
позовної заяви немайнового характеру 0,4 розміру мінімальної заробітної плати
позовної заяви про відшкодування моральної шкоди 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати
6) апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду; апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
7) касаційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
8) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України 130 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
9) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду:
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 розмір мінімальної заробітної плати
фізичною особою 0,2 розміру мінімальної заробітної плати

Слід наголосити, що оскарження рішення суду тепер стало дорогим задоволенням, адже судовий збір за апеляцію збільшився з 50% до 110% ставки, що підлягала сплаті за подання позовної заяви, відповідно заява до касаційної інстанції – 120%, Верховного Суду України – 130%.

Коли судовий збір не справляється?

Судовий збір не справляється за подання:
1) заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом;
2) заяви про скасування судового наказу;
3) заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення;
4) заяви про поворот виконання судового рішення;
5) заяви про винесення додаткового судового рішення;
"6) заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою (з 01.09.2015)р.
7) заяви про встановлення факту каліцтва, якщо це необхідно для призначення пенсії або одержання допомоги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням;
8) заяви про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
9) заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
10) заяви про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; (будуть виключені з 01.09.2015р.)
11) заяви про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
12) заяви про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
13) позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду;
"14) заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України, суб’єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей";
"15) клопотання про визнання і виконання рішення іноземного суду відповідно до міжнародного договору України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України та яким не передбачено плату під час звернення до суду, подання апеляційної та касаційної скарг у таких справах"; (в редакції чинної з 01.09.2015 р.)

Хто буде звільнений від сплати судового збору за пільгами в редакції чинній з 01.09.2015 р.?

1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;
3) позивачі - у справах про стягнення аліментів;
4) позивачі - у справах щодо спорів, пов’язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов’язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";
5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;
6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;
8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів;
10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;
12) військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;
13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;
14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";
15) фізичні особи (крім суб’єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом";

Коли повертають судовий збір?
(В редакції чинної з 01.09.2015)
"1. Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях";


Можна більш глибоко та професійно дослідити еволюцію судового збору, здійснити порівняльний аналіз норм, вказати, що законодавець віднині зобов’язує платити судовий збір за позови про розлучення з ув’язненими понад три роки, чітко визначає перелік спірних трудових відносин при розгляді яких ми не будемо платити збір, позбавляє пільг державні органи тощо. Проте, це хліб професійних теоретиків та практиків в галузі права і не їм адресована ця стаття.шаблоны для dleскачать фильмы

Назад